به سایت تخصصی امیرالمومنین امام علی علیه السلام - ابوتراب - خوش آمدید. امیدواریم بتوانیم تحت توجهات آن حضرت در خدمت دوستان ایشان باشیم ... به ذرّه گر نظر لطف بوتراب کند ... به آسمان رود و کار آفتاب کند
. . .
   

 

 

 

شرح لقب

 

 

• ولادت مولود کعبه

موضوع: [1] ولادت امیرالمومنین

کلمات کليدي: امام علی، حضرت زینب کبری سلام الله علیها، زایمان، ولادت

ابن شاذان می گوید: ابراهیم بن عباس به اسنادش از امام صادق علیه السلام از آباء گرامیش حدیث نقل کرد که:

عباس بن عبدالمطلب و یزیدبن تعنب در میان گروهی از بنی هاشم و جماعتی از (قبیله) عبدالعزی در مقابل بیت الله الحرام نشسته بودند که فاطمه بنت اسد سلام الله علیها مادر امیرالمومنین علیه السلام در حالی که به  ایشان حامله بود و نه ماهش تمام شده بود وارد شد و در مقابل بیت الله الحرام ایستاد.

درد زایمان او را فراگرفت، نگاهش را به طرف آسمان انداخت و گفت:

پروردگارا!

من به تو و آنچه رسول خدا صلی الله علیه و آله از نزد تو آورده و به تمام پیامبرانت و کتابهایی که نازل فرموده ای ایمان دارم و سخن جدم ابراهیم خلیل علیه السلام، همان که خانه ی قدیمی ات را بنا نهاد تصدیق می کنم. پس از تو سوال می کنم به حق این خانه و به حق کسی که آنرا بنا نهاد و به حق این فرزندی که در رحم دارم؛ همان که با من تکلم می کند و با سخنش مرا انس و آرامش می بخشد و یقین دارم که او یکی از آیات و نشانه های توست،زایمان مرا آسان فرما.

عباس بن عبدالمطلب و یزیدبن تعنب گفتند: همین که فاطمه بنت اسد به این کلمات دعا فرمود،خانه ی کعبه را دیدم که از پشت شکافته شد و فاطمه در آن داخل گردید و از چشم های ما پنهان شد و سپس به اذن خدا شکاف به حالت اول بازگشت و دیوار به هم چسبید. ما قصد کردیم که در کعبه را بگشاییم تا بعضی از زنان ما نزد فاطمه بنت اسد سلام الله علیها روند ولی در باز نشد. متوجه شدیم که این امر از امور الهی است. فاطمه بنت اسد سلام الله علیها سه روز در خانه کعبه به سر برد و اهل مکه درباره این مسئله در میان کوچه ها با یکدیگر حرف می زدند و خانم ها در میان سراپرده هایشان از این مطلب سخن می گفتند.

راوی گفت:بعد از سه روز خانه کعبه از همان جایی که فاطمه بنت اسد سلام الله علیها داخل شده بود شکافته شد و فاطمه بنت اسد سلام الله علیها در حالیکه علی علیه السلام را بر روی دستانش داشت بیرون آمد. سپس گفت:

ای مردم، همانا خداوند عزوجل مرا از میان خلقش برگزید و بر زنان برگزیده قبل از من برتری بخشید. همانا خداوند آسیه دختر مزاحم را برگزید و آسیه پنهانی خداوند را در محلی که محبوب حضرتش نبود از روی اضطرار عبادت می نمود و مریم دختر عمران (را برگزید) ولادت حضرت عیسی علیه السلام را بر او آسان نمود و مریم تنه ی خشک درخت خرما را در بیابان تکان داد تا بر او خرمای تر و تازه بریزد. اما خداوند مرا برگزید و برهر دوی آنها برتری داد و برتمام زنان عالم که قبل از من بوده اند، به دلیل اینکه من در خانه ی قدیمی (کعبه) زایمان نمودم و سه روز از میوه های بهشت خوردم.هنگامی که خواستم از درون کعبه بیرون آیم و علی علیه السلام بر روی دستانم بود،

هاتفی به من ندا داد ای فاطمه:

او را علی علیه السلام نام گذار.من علی اعلی هستم و به راستی او را از قدرتم و عزت جلالم و عدل و دادم آفریدم و نام او را از نام خود مشتق کردم و به ادب خود او را مؤدب ساختم (امر خود را به او تفویض کردم و بر علوم دشوارم آگاهش نمودم و او در خانه ام به دنیا آمده) او اول کسی است که بر فراز خانه ام اذان خواهد گفت و بت ها را می شکند و آنها را به رو در خواهد افکند و مرا تعظیم و تمجید و تسبیح می نماید.

او امام و وصی و جانشین است بعد از حبیبم و پیامبرم و برگزیده ی از میان خلقم یعنی محمد رسولم.پس خوشا به حال کسی که او را دوست بدارد و یاریش کند و وای بر کسی که او را عصیان کند و خوار نماید و حقش را انکار کند.

راوی گفت: وقتی ابوطالب, علی علیه السلام را دید خوشحال شد و علی علیه السلام فرمود:

ای پدر سلام و رحمت و برکات خداوند بر تو باد.

سپس پیامبر صلی الله علیه و آله داخل شد، علی علیه السلام خودش را برای رسول خدا صلی الله علیه و آله حرکت داد و به چهره آن حضرت لبخند زد و عرضه داشت:

ای رسول خدا،سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

سپس به اذن خدا سرفه ای کرد و شروع به خواندن سوره مؤمنون نمود:

قَد أفلَحَ المؤمِنون.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

همانا مومنین به سبب تو رستگار شدند.

و علی علیه السلام تمام آیات را تا آیه اولئِک هُم الوارثون قرائت فرمود. سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

به خدا سوگند تو امیر و سرور آنانی،آن ها را از علوم خودت اطعام می کنی و آن ها از علوم تو توشه برمی گیرند. و به خدا سوگند تو دلیل و راهنمای آنانی و به سبب تو هدایت می شوند.

سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله به فاطمه بنت اسد سلام الله علیها فرمود:

برو نزد عمویش حمزه و او را به علی علیه السلام بشارت ده.

فاطمه سلام الله علیها گوید:

هنگامی که من بروم چه کسی او را سیراب می کند؟

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

من او را سیراب می کنم.

فاطمه سلام الله علیها عرضه داشت شما او را سیراب می کنید؟ فرمود:آری.

آنگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله زبانش را در دهان علی علیه السلام نهاد و از آن دوازده چشمه جاری گشت؛ پس آن روز, روز سیراب کردن (یوم الترویه) نامیده شد.

وقتی فاطمه بنت اسد سلام الله علیها برگشت نوری را دید که از علی علیه السلام به پهنه آسمان بالا می رود.

-------------------------------

علی علیه السلام و المناقب

این داستان در کتب اهل سنت نیز آمده است.

 

 

نوشته شده توسط حسینی در روز چهارشنبه 1390/3/25 ساعت 21:16

من این مطلب را پسندیدم

امتیاز دهی

امتیاز این صفحه 3 از 1 نظر

• یکی از ستاره های زیر را انتخاب کنید.

 

ارسال نظر

نام*
ايميل
نظر*
کد امنيتي* 

سایر صفحات این موضوع

علي علیه السلام و ابليس ملعون

سی سال صبر کن

در قنداق علی علیه السلام

وليمه ابوطالب در تولد علی علیه السلام

قرائت کتب انبياء توسط علی علیه السلام

خبر تولد علي علیه السلام براي راهب

ديدار پيامبر صلی الله علیه و آله با حضرت علي علیه السلام در تولد

تبريک جبرئیل به پیامبر

حضور انبیاء و اولیای الهی در کعبه

روز تولد و ورود فاطمه به کعبه

ندای غیبی خطاب به ابوطالب

تبریک موجوادت به فاطمه بنت اسد

حرکت امیر مومنان در رحم مادر

سقوط بتها در مقابل فاطمه

تکلم حضرت علي علیه السلام در رحم مادر

لرزه در مکه

خواب فاطمه بنت اسد

پيشگوئي کاهن درباره مادر حضرت علي علیه السلام

پيشگويي راهب درباره ولادت حضرت علي

قرباني فاطمه بنت اسد براي درخواست فرزند

 

   

پنل اعضاء

نام کاربری:

رمز عبور:

مرا به یاد سپار
رمز عبور را فراموش کرده ام
مزایای عضویت

عضویت در خبرنامه

ویژه نامه

تقویم شیعه

24 ذی الحجه

1. روز مباهله

این روز از یک سو روز مباهله اهل بیت علیهم السلام با نصارای نجران است و از سوی دیگر نزول آیه تطهیر در شأن اهل بیت علیهم السلام در این روز بوده است.

هنگامی که این آیه نازل شد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم، علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام را فرا خواند و فرمود :«اللهم هؤلاء اهلی» : «بارالها اینان اهل من هستند.»

 2. روز خاتم بخشی

در این روز امیرالمؤمنین علیه السلام در مسجد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم انگشتر خود را در حالت رکوع به سائل بخشید و آیه مبارکه «انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الزکاة و هم راکعون» در شأن آن حضرت نازل شد.

 3.نزول سوره هل اتی

در این روز سوره «هل اتی» در شأن امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا و امام حسن و امام حسین علیهم السلام نازل شده است. این مهم بعد از سه روز روزه آنان و اعطای افطارشان به مسکین و یتیم و اسیر بود که آن طعام بهشتی نازل شد.

اوقات شرعی

 

آمارها

. تعداد كل بازديدها: 54376541

. تعداد كل بازديدكنندگان: 49024847

. بازديدهاي امروز: 2170

. بازديدهاي دیروز: 9996

. كاربران آنلاين:

. محصولات فروشگاه: 221

. بحث های تالار گفتمان: 85

. کارهای کاربران: 185

. مقالات: 1931

. تصاویر: 112

. صوت: 401

 

صفحه اصلی | درباره ما | تماس با ما |   RSS | صفحه خانگي | معرفی به دوستان

تمامی کالاها و خدمات فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

استفاده از مطالب سایت بلا مانع می باشد، در صورت تمایل سایت ابوتراب را به عنوان منبع ذکر نمایید تا افراد بیشتری با سایت امیرالمومنین علیه السّلام آشنا گردند.

 

طراحي و اجراي پايگاه اينترنتي: